Jak a kam cestovat autem po Evropě.

Průvodce autem napříč Evropou: Objevte skvosty starého kontinentu

Evropa, kontinent s bohatou historií, rozmanitými kulturami a dechberoucími krajinami, představuje ideální destinaci pro cestování autem. Tento průvodce vám nastíní klíčové informacemi, které potřebujete vědět před plánováním vašeho road tripu po Evropě.

Příprava na cestu

Než vyrazíte na cestu, je důležité se řádně připravit. Zkontrolujte technický stav vašeho vozidla, zajistěte si mezinárodní řidičský průkaz (pokud je potřeba) a nezapomeňte na zelenou kartu – mezinárodní doklad o pojištění. Rovněž si promyslete, jaké cestovní doklady budete potřebovat v jednotlivých zemích. Všechny doklady si nafoťte do mobilu - v případě ztráty vám to pomůže.

Plánování trasy je klíčové. Rozhodněte, které země a místa chcete navštívit, a vytvořte hrubý plán vaší cesty. Ujistěte se, že máte dostatečně dlouhé časové okno pro průzkum vybraných destinací bez nutnosti spěchat.

Nezapomeňte si také připravit rozpočet. Cestování autem může být ekonomicky výhodnější než letadlem, ale je důležité zohlednit náklady na palivo, mýtné, parkování a ubytování.

Doporučené trasy

Evropa nabízí nekonečné možnosti pro cestování autem, od malebných vesniček až po kosmopolitní města. Zde jsou některé z našich top doporučení:

 • Velká Evropská tour: Praha - Berlín - Amsterdam - Paříž - Barcelona - Řím - Vídeň - Praha. Tato trasa vám umožní prozkoumat pulsující evropská města plná historie, kultury a nádherné architektury. Od gotických katedrál v Praze a Vídni po moderní umění v Barceloně a antické památky v Římě, každé město nabízí jedinečný zážitek.
 • Skandinávské dobrodružství: Kodaň - Oslo - Stockholm - Helsinky - Laponsko. Prozkoumejte severskou krásu, od živých metropolí plných designu a inovací po tichou divočinu Laponska. Tato trasa je ideální pro milovníky přírody, kteří chtějí zažít polární záře nebo půlnoční slunce.
 • Středomořský okruh: Benátky - Lublaň - Zadar - Dubrovník - Kotor - Tirana - Atény. Nabídne vám pohled na Středomoří z různých perspektiv - od romantických kanálů Benátek přes historické památky v Aténách až po křišťálově čisté vody Chorvatského pobřeží.
 • Balkánské objevování: Lublaň - Zagreb - Belgrad - Sofie - Plovdiv - Istanbul. Tato trasa vás zavede přes bohatou historii a kulturu Balkánu až do srdce Turecka. Poznejte rozmanitost, kterou nabízí každá z těchto zemí, od tradičních balkánských jídel po byzantské a osmanské památky v Istanbulu.
 • Trasa francouzského venkova: Paříž - Normandie - Bretagne - Loira - Dordogne - Provence - Azurové pobřeží. Objevte kouzlo francouzského venkova, historické zámky v údolí Loiry, skalní obydlí v Dordogne a levandulová pole v Provence. Ideální pro ty, kteří milují víno, jídlo a romantickou krajinu.
 • Tématem je historie: Berlín - Varšava - Kyjev - Lvov - Krakov - Praha. Cesta plná historických událostí, které formovaly Evropu. Od druhoválečných památníků Berlína a Varšavy po bohatou kulturu a architekturu Lvova a Krakova. Trasa je vhodná pro milovníky historie a těch, kdo chtějí hlouběji porozumět evropskému dědictví.

Tyto trasy jsou jen návrhy a mohou být upraveny podle vašich zájmů a časových možností. Nezapomeňte, že právě spontánní zastávky a objevování méně známých míst mohou často přinést ty nejlepší zážitky.

Co vidět a prožít

Evropa je plná ikonických památek, ale nezapomínejte také na méně známá místa, která mohou být stejně fascinující. Zde je několik tipů na místa, která byste neměli přehlédnout:

 • Alpské průsmyky ve Švýcarsku a Itálii pro milovníky horských scenérií.
 • Historické centrum Prahy s jeho gotickou architekturou a živou atmosférou.
 • Provence ve Francii během levandulové sezóny pro nezapomenutelné fotografie.
 • Skotské vysočiny, kde se mísí divoká příroda s bohatou historií a kulturou.
 • Andaluské město Granada ve Španělsku, domov nádherné Alhambry.
 • Amalfitánské pobřeží v Itálii s jeho dechberoucími výhledy a malebnými vesničkami.
 • Transfăgărășanská silnice v Rumunsku, jedna z nejkrásnějších silnic na světě, protínající Karpatské hory.

Kromě památek si užijte i lokální kultury a tradice. Navštivte místní trhy, ochutnejte tradiční jídla a zapojte se do místních festivalů, pokud je to možné.

Praktické informace

Při cestování Evropou autem je důležité mít na paměti několik praktických informací:

 • Mýtné a dálniční poplatky se liší v závislosti na zemi. Například ve Francii platíte mýto na většině dálnic, v Maďarsku je potřeba zakoupit elektronickou dálniční známku, zatímco v Německu jsou dálnice zdarma.
 • V některých městech se můžete setkat s omezeními vjezdu pro auta v centru. Jako příklad můžeme uvést Londýn s jeho poplatkem za vjezd do centra (Congestion Charge), Milán s oblastí C (Congestion Charge) nebo Berlín a jeho zóny s nízkými emisemi, kam mohou vjet jen vozidla splňující určité emisní normy.
 • Palivové stanice mohou mít v odlehlých oblastech omezené provozní hodiny. To může být problematické například ve Skandinávii, kde jsou některé čerpací stanice v noci zavřené, v Itálii, kde může být během siesty uzavřeno, nebo na Balkáně, kde mohou být některé stanice ve venkovských oblastech sporadicky rozmístěny.
 • Parkování v evropských městech může být výzvou. V Praze je systém zónového parkování, který omezuje parkování pro nerezidenty v centru města. V Benátkách, kde auta musí zůstat na velkém parkovišti na okraji města, neboť do centra se autem nedostanete. V Paříži může být velká výzva najít volné parkovací místo, obzvláště v turistických oblastech.
 • Rozdílné pravidla pro výstražné vesty a vybavení vozidla. V České republice je povinnost mít ve vozidle výstražnou vestu, reflexní trojúhelník a lékárničku, ale ve Španělsku musíte mít navíc dvě výstražné vesty pokud jste více než jedna osoba v autě a v Norsku je navíc povinnost mít během zimy ve vozidle sady sněhových řetězů.
 • Limitace rychlosti se mohou výrazně lišit. Například v Německu na některých úsecích dálnic (Autobahn) nejsou stanoveny limity rychlosti, což může být pro české řidiče nezvyklé. Ve Francii se limity rychlosti na dálnicích snižují z 130 km/h na 110 km/h v případě deště. V Řecku může být limit rychlosti na některých místních cestách nižší než je obvyklé v České republice, což vyžaduje zvýšenou pozornost.

Je také důležité vědět, že pravidla silničního provozu se mohou v jednotlivých zemích lišit, takže si předem zjistěte místní dopravní předpisy.

Bezpečnostní tipy

Bezpečnost by měla být vaší nejvyšší prioritou. Zde jsou některé tipy, jak zajistit bezpečnou cestu:

 • Vždy dodržujte místní pravidla silničního provozu a rychlostní omezení.
 • Nechte si dostatek času na odpočinek mezi dlouhými úseky jízdy.
 • Vedle běžné lékárničky mějte v autě i reflexní vesty a varovný trojúhelník.

Ujistěte se, že máte vždy aktualizované kontakty na místní záchranné služby a pojišťovnu. Připojistěte se.

Jedinečné zastávky

Na vaší cestě autem po Evropě nevynechejte tyto jedinečné zastávky:

 • Neuschwanstein v Německu – pohádkový zámek, který inspiroval Disneyho.
 • Plitvická jezera v Chorvatsku – nádherný národní park s křišťálově čistými jezery.
 • Cinque Terre v Itálii – malebné vesničky na útesech nad Ligurským mořem.
 • Mostar v Bosně a Hercegovině – historické město známé svým starým mostem překlenutým přes řeku Neretvu, který je symbolem znovusjednocení a míru.
 • Caminito del Rey ve Španělsku – jedna z nejnebezpečnějších pěších stezek světa, nyní zrekonstruovaná pro bezpečný průchod, nabízí dechberoucí výhledy na skalnaté soutěsky.
 • Albarracín ve Španělsku – jeden z nejkrásnějších středověkých měst, obklopený divokou přírodou, s červenooranžovými domy a úzkými uličkami, které vám umožní cítit se jako v jiném století.

Tato místa jsou jen špičkou ledovce toho, co můžete na svých cestách objevit.

Ubytování na cestách

Při cestování autem máte svobodu zvolit si ubytování podle vašich přání. Od kempů až po luxusní hotely, možnosti jsou neomezené. Využijte online rezervační platformy pro nejlepší nabídky a nezapomeňte zkontrolovat recenze před rezervací.

Jazyk a komunikace

Angličtina je široce rozšířená, ale mít základy jazyka země, kterou navštěvujete, může otevřít dveře k lepším zážitkům. Stáhněte si překladovou aplikaci nebo si připravte fráze, které by se vám mohly hodit.

Gastro zážitky

Jídlo je neodmyslitelnou součástí cestování. Evropa je domovem rozmanitých kulinářských tradic, takže neváhejte experimentovat a ochutnávat místní speciality. Od italské pizzy až po španělskou paellu, váš gastronomický zážitek bude jistě nezapomenutelný.

Shrnutí

Cestování Evropou autem nabízí svobodu objevovat skryté klenoty i známé památky vlastním tempem. S řádnou přípravou a otevřeným duchem se můžete těšit na nezapomenutelné dobrodružství. Pamatujte na bezpečnost, plánování a respekt k lokálním zvykům, a vaše cesta bude nejen pohodlná, ale i obohacující. Šťastnou cestu!

Nezapomeňte na cestu také kvalitní batohy, případně cestovní kufry Tclass